Дослідження виявило нову терапевтичну мішень для профілактики та лікування подагри

Багато американців вважають подагру хворобою минулої епохи, схожою на рахіт або цингу. Від цього захворювання зазвичай страждали багаті й королівські особи, включно з такими американськими історичними діячами, як Бенджамін Франклін і Томас Джефферсон.

Подагра справді є одним із найбільш ранніх відомих захворювань, вперше виявленим стародавніми єгиптянами близько 2640 року до нашої ери. Але сьогодні це захворювання поширене як ніколи, на нього страждають понад 10 мільйонів осіб у США, або близько 5 відсотків дорослого населення.

Подагра – це найпоширеніша форма запального артриту, за якої урати (побічний продукт багатих на пурин продуктів, як-от м’ясо та алкоголь) накопичуються в організмі й утворюють голчасті кристали в суглобах і навколо них, зазвичай починаючи зі стопи. Відкладення кристалів призводить до спалахів сильного болю, набрякання і ніжності суглобів і може перейти в хронічне ураження суглобів, яке обмежує рухливість і якість життя пацієнта.

Надлишок уратів у крові (відомий як гіперурикемія) тривалий час вважався основною причиною подагри, але, як не дивно, у більшості людей з високим рівнем уратів хвороба не розвивається. Насправді, безсимптомна гіперурикемія трапляється приблизно в чотири рази частіше, ніж подагра. У пацієнтів із подагрою також спостерігається загадково високий рівень уратів у суглобовій рідині порівняно з кров’ю. Таким чином, гіперурикемія не повинна бути єдиним фактором, що стимулює відкладення кристалів урату в суглобах. Що ж ще може бути причиною захворювання?

Зображення подагри

У новому дослідженні, опублікованому 1 грудня 2022 року в журналі Arthritis & Rheumatology, міжнародна дослідницька група під керівництвом медичного факультету Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявила новий молекулярний шлях, який спричиняє подагру та її прогресування до ерозії тканин суглобів. Отримані результати дають змогу розглядати лубрицин, білок, що міститься в суглобовій рідині, як нову терапевтичну мішень як для профілактики, так і для лікування захворювання.

Вчені були зацікавлені у вивченні генетичних чинників, які призводять не до високого рівня циркулюючого урату, а саме до вироблення урату і відкладення кристалів у суглобах. Для цього вони вивчили рідкісний випадок подагри, за якого у пацієнтки спостерігалося відкладення кристалів урату та ерозії в суглобах, але при цьому не було виявлено високого рівня уратів у крові.

Це природне і вкрай незвичайне захворювання надало унікальну можливість поглянути на подагричний артрит через іншу призму і зрозуміти, які молекулярні процеси сприяють розвитку хвороби незалежно від гіперурикемії”.

Роберт Теркельтауб, доктор медицини, старший автор, професор Медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго та керівник відділення ревматології в системі охорони здоров’я ветеранів у Сан-Дієго

Використовуючи секвенування всього геному, РНК-секвенування та кількісні протеомні методи, дослідники змогли визначити основний молекулярний шлях, який було порушено в пацієнта, в центрі якого було значне зниження рівня лубрицину. Цей муциновий білок забезпечує необхідне змащення і захист тканин суглоба, а також регулює функцію певного типу білих кров’яних клітин, які сприяють розвитку запалення в суглобі.

Прояви подагри

Додаткові експерименти підтвердили, що в здорових умовах лубрицин пригнічує секрецію урату і ксантиноксидази (ферменту, що виробляє урати) активованими лейкоцитами, а також блокує кристалізацію уратів у суглобі. Потім дослідники обстежили кількох пацієнтів із поширеною формою подагри і підтвердили, що й у них рівень лубрицину помітно знижений.

Автори припускають, що на розвиток подагри у пацієнта з гіперацемією може впливати те, які варіанти генів він має для лубрицину та інших молекул, що контролюють його виробництво або руйнування в суглобі.

“Наші результати показують, що лубріцин може бути новим біомаркером для відстеження ризику розвитку подагри у пацієнтів, і що нові препарати для підтримки та підвищення рівня лубріцину можуть обмежити захворюваність і прогресування подагричного артриту”, – сказав Теркельтауб.

Автор: Емілі Хендерсон

Оцінити
Перевозка хворых

Повідомлення надіслане!

Дякуємо, ми скоро зв'яжемось з Вами!

Расчет стоимости