Роль омега-3 та омега-6 під час вагітності

Під час нормальної вагітності запалення пов’язане з плацентацією, імплантацією та пологами. Неконтрольоване запалення може призвести до серйозних несприятливих наслідків для матері та немовляти. Тому дуже важливо зрозуміти молекулярні взаємодії, що відбуваються під час контрольованого запалення під час вагітності.

Роль омега-3 під час вагітності

Омега-3 і -6 жирні кислоти, що надходять з їжею, метаболізуються в біоактивні сполуки, які впливають на запалення. У нещодавньому дослідженні, опублікованому в журналі Biomedicines, вчені проаналізували наявну літературу та узагальнили свої висновки, що стосуються ролі метаболітів омега-3 та омега-6 під час вагітності.

Що таке запалення?

Запалення – це важлива біологічна активність, необхідна для захисту організму від інфекцій. Документально підтверджено, що запалення пригнічує і запобігає інфекції. Крім того, воно бере участь в усуненні пошкоджень тканин і сприяє їхньому відновленню та регенерації.

Запаленню сприяють хемокіни і цитокіни, що впливають на кровоносні судини, тканини і нерви. Прояв запалення можна визначити за п’ятьма найпоширенішими ознаками, а саме: біль, лихоманка, втрата функції, почервоніння та набряк. Запальна реакція регулюється про- і протизапальними молекулами. Було помічено, що для зняття запалення одночасно синтезуються протизапальні молекули.

Дієта може допомогти усунути запалення. Омега-3 жирні кислоти (n-3 FAs) і омега-6 жирні кислоти (n-6 FAs) беруть участь у низці важливих функцій організму, включно з регуляцією системи запалення.

Зв’язок між запаленням і харчуванням під час вагітності

Організм значною мірою залежить від запалення в трьох різних фазах вагітності. По-перше, на ранній стадії вагітності (перший і другий триместр), коли відбувається імплантація і плацентація. У цій фазі запалення дає змогу плацентарним клітинам налагодити материнсько-плодовий кровотік. По-друге, в середині вагітності, коли плід росте швидкими темпами в протизапальному середовищі. І нарешті, на пізніх термінах вагітності запальний процес виникає, коли матері починають готуватися до пологів.

Було з’ясовано роль n-3 ФА та n-6 ФА на різних стадіях запалення. Дуже важливо, щоб основні ФА, такі як лінолева кислота (ЛК) і альфа-ліноленова кислота (АЛК), надходили з їжею. LA є основним джерелом дигомо-γ-ліноленової кислоти (DGLA) та арахідонової кислоти (AA). Крім того, ALA є основною поживною речовиною, з якої синтезуються ейкозапентаєнова кислота (EPA) і докозагексаєнова (DHA). У більшості випадків спостерігається неефективне перетворення АЛК на ЕПК або ДГК, тобто 8-10% АЛК перетворюється на ЕПК, а менше 1% – на ДГК. Отже, важливо споживати ДГК та ЕПК через дієту, щоб досягти рекомендованого рівня.

Відсутні послідовні рекомендації щодо оптимальної кількості щоденного споживання n-3 FAs під час вагітності. Однак рекомендується близько 200 г ЕПК і ДГК на день. У США дієта вагітних жінок часто багата на н-6 ФА і містить мало н-3 ФА, що підвищує ризик несприятливих наслідків для матері та дитини через дисрегуляцію запалення.

Роль кислот омега-3 і -6 під час вагітності

Велика кількість даних свідчить про важливість n-3 ФА під час вагітності. Наприклад, n-3 FA DHA має вирішальне значення для правильного розвитку нервової системи та сітківки ока плода. АА, один із видів n-6 ФА, накопичується в мозку плода і має життєво важливе значення для його розвитку. Проте дисбаланс у споживанні n-3 і n-6 ФА може вплинути на гомеостатичну рівновагу в організмі матері та дитини.

Як було сказано вище, н-6 ФА і н-3 ФА пов’язані із запальним каскадом. Батьківські n-6 FAs і n-3 FAs конкурують за циклооксигеназу (COX), ліпоксигеназу (LOX) або ферменти цитохрому P450 (CYP450) для створення ейкозаноїдів. Як правило, n-6 ФА синтезують прозапальні ейкозаноїди, тоді як метаболіти n-3 ФА є протизапальними.

Основна функція ейкозаноїдів полягає в тому, щоб або посилювати прозапальне середовище, або викликати процес відновлення і розсмоктування тканин. Крім того, ці метаболіти регулюють запалення під час вагітності. Однак для розуміння функції ейкозаноїдів у період норми, тобто в невагітному стані, потрібно більше досліджень.

АА продукує широкий спектр проміжних продуктів через різні ферментативні реакції. Наприклад, шлях COX синтезує простаноїди 2-ї серії (наприклад, простагландини), які впливають на агрегацію тромбоцитів, диференціювання Т-клітин і запальні цитокіни. Крім того, LOX-шлях пов’язаний із виробництвом біологічно активних лейкотрієнів і моногідроксіейкозатетраєнових кислот 5-12 (HETEs) із гідропероксіейкозатетраєнової кислоти (HpETE), які спричиняють хемокінез та хемотаксичні реакції в еозинофілах і нейтрофілах.

Як наслідки вагітності пов’язані із запаленням?

З передчасними пологами пов’язано кілька механізмів. Хемокіни та цитокіни є одними з найбільш важливих чинників, включно із запаленням/інфекцією, що індукує передчасні пологи. Крім того, вони посилюють проникність плацентарної мембрани під час бактеріальних інфекцій (наприклад, хоріоамніоніт), що підвищує ризик передчасного розриву мембрани та фуніситу. Оксиліпіни, похідні АА, також пов’язані з недоношеністю.

Порівняно з немовлятами, народженими передчасно без запального впливу, немовлята, які зазнали внутрішньоутробного запалення, мали вищий ризик розвитку внутрішньошлуночкового крововиливу, хронічного захворювання легень, перивентрикулярної лейкомаляції та некротизуючого ентероколіту.

Прееклампсія (ПЕ) – це клінічний стан, що характеризується протеїнурією, запаленням, дефектами плаценти та дисфункцією ендотелію в другому триместрі вагітності. Метаболіти N-6 FA були виявлені в основному в зразках плазми і плаценти жінок з прееклампсією.

Автор: Прийом Бозе

Оцінити
Перевозка хворых

Повідомлення надіслане!

Дякуємо, ми скоро зв'яжемось з Вами!

Расчет стоимости